Mělník

Město legend a příběhů s bohatou historií o osídlení

Silueta mělnického zámku spolu s gotickou věží chrámu sv. Petra a Pavla nad soutokem Labe a Vltavy patří k nejkrásnějším panoramatům v Čechách. Dlouhá historie osídlení tohoto místa je vepsána do zdí starobylých památek i legend a příběhů osobností, které zde v průběhu staletí žily. Nejslavnější z nich, sv. Ludmila, stála na počátku slavné tradice pěstování vinné révy a výroby vína, s níž je město Mělník spojeno dodnes. Srdečně Vás zveme k návštěvě!

Mělnické památky

Zámek Mělník
Stavební historie zámku započala již v 10. století románským hradem, každá slohová éra zde zanechala stopy, ale nejpatrnější je vliv renesance. Veřejnosti jsou přístupné vybrané interiéry a vinné sklepy ze 14. století, kde můžete ochutnat vína z produkce zámeckého vinařství.

Chrám sv. Petra a Pavla
Historie této významné památky spadá až k počátkům českého státu, její nejstarší část dnes představuje románská věž. Interiér kostela je pozoruhodný nejen hodnotným barokním mobiliářem, ale výjimečná je i síťová klenba presbytáře. V letním období zní při chrámových koncertech nové varhany, které byly pořízeny z veřejných sbírek a darů v roce 2014.

V kryptě kostela se nachází jedna z nejzajímavějších kostnic v Čechách, jejíž vzhled je dílem profesora Jindřicha Matiegky, zakladatele československé antropologie. Kruhový rozhled z ochozu gotické vyhlídkové věže ve výšce 37 metrů před vámi rozprostře nejen celé město Mělník a soutok Labe s Vltavou, ale i vrcholky Českého středohoří, Bezděz či dokonce Ještěd.

Mělnické podzemí a studna
Pod povrchem mělnického historického jádra se rozprostírá rozsáhlá síť podzemních chodeb. Zájemci mohou sestoupit do přístupové chodby pod náměstím, která je dovede ke středověké studni, která je zapsána v České knize rekordů díky své šířce. Prohlídky organizuje Turistické informační centrum.

Regionální muzeum Mělník
Muzeum vzniklo v roce 1888, a patří tak k nejstarším v Čechách. Sídlí v objektu bývalého kapucínského kláštera na náměstí Míru hned vedle radnice. Stálé expozice se věnují historii vinařství, přírodě a dějinám regionu, vývoji dětských kočárků a nově také dobovým hračkám z období let 1900 – 1980.
K dalším památkám, které byste neměli minout, patří Pražská brána, původně součást středověkého opevnění města, která již 50 let slouží jako Galerie Ve Věži. V současnosti nabízí kromě umění i nevšední vyhlídky na město a občerstvení v kavárně. Masarykův kulturní dům - puristický jednopatrový objekt z roku 1936 je dnes sídlem Mělnického kulturního centra. Vstupnímu prostoru dominuje socha T. G. Masaryka, dílo Vincence Makovského. Mělnická radnice patří k dominantám náměstí, na němž se v průběhu roku konají tradiční kulturní a vinařské akce (Vinná noc, Mělnický košt, Mělnické vinobraní, Mělnický vrkoč, Mělnická jizerská padesátka, Mělnické kulturní léto, Vítání adventu a desítky dalších). Každou sobotu od dubna do října je místem konání farmářských trhů.

Mapu aktivujete kliknutím.

Novinky

 • Cyklosoutěž vrcholí

  Cyklosoutěž vrcholí!

  Publikováno: 24.08.2020

  Ještě pár dnů do konce srpna můžete soutěžit o zajímavé ceny. Zkuste zodpovědět všech devět otázek v soutěžním kvízu a získejte zajímavý tip na výlet v období babího léta.

  Více

 • Na kole po královských věnných městech

  Na kole po královských věnných městech

  Náš tip

  Publikováno: 14.08.2020

  Nová cyklomapa s vyznačenými cyklotrasami v okolí královských věnných měst je k dispozici v informačních centrech. Naleznete zde lákavé tipy, kam na kole vyrazit, výškový profil tras i dálkové a regionální cyklotrasy, které jednotlivá města propojují. Mapu si můžete stáhnout také ve formátu pdf.

  Více

 • S královskými věnnými městy se můžete potkat v Hradci Králové

  S královskými věnnými městy se můžete potkat v Hradci Králové

  Publikováno: 11.02.2020

  Dobrovolný svazek obcí Královská věnná města se vám představí v rámci veletrhu cestovního ruchu – Infotour a cykloturistika. Akce se bude konat v Hradci Králové ve dnech 13.- 14. března 2020 v kongresovém centru Aldis. Vstupné na akci je zdarma.

  Více

Plánované akce

Prosíme všechny zájemce o akci, aby se před její návštěvou informovali
u organizátora, zda a kdy probíhá vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR.

 • Výstava IMAGINÁRIUM

  Výstava IMAGINÁRIUM

  Náš tip

  Akce se koná od 11.07.2020 do 04.10.2020

  Interaktivní výstava pro celou rodinu - plná fantazie a snění o tvůrců a přátel Divadla bratří Formanů.

  www.mekul.cz

 • Václav Levý: Doba-život-dílo

  Akce se koná od 01.09.2020 do 30.11.2020

  Výstava k 200. výročí narození zakladatelské osobnosti novodobého českého sochařství s doprovodným programem...

 • Benátky pod sněhem

  Benátky pod sněhem

  Akce se koná 06.10.2020

  Brilantní situační komedie o pozvání na večeři a zmatení jazyků. Jedni mají před svatbou, druzí možná před rozchodem. Společné setkání může ale všechno převrátit. Jedno malé nedorozumění vede až k absurdním situacím.

  www.mekuc.cz/program?month=10&year=2020