Vysokomýtská muzea - foto archiv DSO Českomoravské pomezí

Po vysokomýtských muzeích

V kategorii: Pro seniory
Výlety města: Vysoké Mýto
Královské věnné město: Vysoké Mýto

V první polovině 20. století přinesla městu věhlas firma Carrosserie Sodomka patřící geniálnímu designérovi a karosáři Josefu Sodomkovi. S automobilovou tradicí souvisí dlouholetá výroba autobusů, probíhající v současné době pod značkou Iveco, a dále také provoz velmi vytíženého autodromu.

Věhlasnou českou tradici výroby automobilových karoserií představuje ve Vysokém Mýtě expozice Regionálního muzea - Muzeum Českého karosářství. Část je věnovaná obecně oboru karosářství, další část je využita pro expozici historie jedné z nejslavnějších karosářských firem u nás - Carrosserie Sodomka. Ve zbývajících prostorech jsou umístěny sezónní výstavy, vždy věnované konkrétní karosářské firmě.

Regionální muzeum vzniklo ve Vysokém Mýtě v roce 1871 jako jedno z nejstarších v Čechách. V roce 1912 se přestěhovalo do domu vysokomýtského rodáka, národního buditele A. V. Šembery, kde sídlí dodnes.

Kromě krátkodobých výstav je možné v tomto objektu také navštívit expozici Stratílek, která představuje hasičskou techniku z produkce další významné vysokomýtské firmy i jejích pokračovatelů. Naznačuje technický vývoj v daném oboru a v neposlední řadě ukazuje, že i tato technika má své designové řešení, které se vyvíjelo a odráželo dobové trendy. Zvídavý návštěvník si jistě povšimne zajímavých změn hasičských karosérií.

Další zajímavou expozicí je Kabinet militarií, který vás provede dějinami vysokomýtské vojenské posádky.

www.muzeum-myto.cz

Mapu aktivujete kliknutím.