Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Novinky

Přijeďte k nám do věnných měst!

Přijeďte k nám do věnných měst!

3.8.2016

Zveme vás na návštěvu do našich věnných měst, je z čeho vybírat! Dvůr Králové představuje novou turistickou hru, Hradec Králové se pyšní digitálním planetáriem, v Chrudimi můžete navštívit Muzeum barokních soch. Ve Vysokém Mýtě budete zdolávat vrcholy rozhleden a v Trutnově si prohlédnete pohraniční opevnění. Polička vás přiláká do světničky slavného Bohuslava Martinů, zatím co Jaroměř vás provede podzemními chodbami pevnosti Josefov. Nový Bydžov zve na jubilejní ročník festivalu dechových orchestrů a Mělník se představí jako město proslulé nejen vinařskou tradicí. 

 

Dvůr Králové nad Labem - Regionální turistická hra

Praktickým průvodcem po atraktivních místech kraje romantických šílenců vám bude letos nově připravená regionální turistická hra KRÁLOVÉDVORSKO. Základem hry je brožura s herním plánem, kterou návštěvníci získají po zaplacení vstupného buď v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem, v ZOO Dvůr Králové a v Informačním centru v Kuksu.

Turisté budou během pobytu v regionu získávat na vybraných místech známky, které nalepí do herního plánu a získají některou z drobnějších cen (za 5 nalepených známek), nebo budou po nasbírání 20 známek zařazeni do slosování o hlavní ceny: 4 pobyty v regionu  a další lákavé ceny.

Kromě herního plánu jsou v brožuře také podrobná pravidla, mapa s vyznačenými známkovými místy a turistickými cíli nebo informace o zapojených subjektech. Hra poběží až do 17. září 2017. Více informací na http://www.dvurkralove.cz/cs/o-meste/regionalni-turisticka-hra/

DK DK1 DK2

Hradec Králové - Proleťte se vesmírem v digitálním planetáriu

Na špičkové technologie láká do Hradce Králové moderní digitální planetárium. Jeho srdcem je kruhový sál s nakloněným hledištěm a kapacitou více než devadesáti sedadel. Můžete se tak nechat okouzlit prostorovou projekcí hvězdné oblohy na polokulové projekční ploše nebo vědeckými videofilmy. V prostorách kolem centrálního sálu pak naleznete interaktivní výstavy, momentálně s tématy „Mikrosvět - makrosvět“ a „Energie – její formy a přeměny“. V sousední hvězdárně probíhají pozorování Slunce a večerní pozorování. Od budovy hvězdárny se můžete vydat na Planetární, nebo Galaktickou stezku, které vás dovedou až do městských lesů a ještě se dozvíte mnoho zajímavého o objektech naší planetární soustavy a Galaxie.

Více informací na www.astrohk.cz.

Chrudim - Muzeum barokních soch v Chrudimi

Expozice Muzea barokních soch představuje unikátní kolekci východočeského barokního sochařství  17. a první poloviny 18. století. Ve vzdušném a velkoryse pojatém prostoru můžete obdivovat díla realizovaná v kameni i rozměrné řezbářské práce, mezi nimiž hrají prim skulptury Matyáše Bernarda Brauna a jeho žáků Jiřího Františka Pacáka a Ignáce Rohrbacha. Vaší pozornosti by nemělo uniknout skupinové sousoší Kalvárie a vůbec poprvé veřejnosti vystavená Apoteóza sv. Jana Nepomuckého od Ferdinanda Maxmiliána Brokofa. Součástí prohlídky je i projekce filmu Kamenný příběh, který vám kromě jiného poutavým způsobem přiblíží historii vzniku sloupu Proměnění Páně na Resselově náměstí. S největší pravděpodobností se na jeho vzniku podílel i slavný Jan Blažej Santini-Aichel. Anebo to bylo trochu jinak? Navštivte muzeum a možná na tuto otázku získáte odpověď!

Letní barokní scéna 2016 v Muzeu barokních soch

Tři intenzivní dny s barokem, to je Letní barokní scéna v roce 2016. Ve čtvrtek 18. srpna můžete zhlédnout a vyslechnout operu Antonia Caldara „Ghirlandia di fiori“. Pátek 19. srpna bude věnován Antoniu Vivaldimu, Georgu Fridrichu Händelovi a Antoniu Lottimu ve veselé karnevalové opeře „Facetum musicum“ . V sobotu 20. srpna si nenechte ujít představení dvou produkcí: G. F. Händel – „The Alchemist“ a G. F. Händel, J. S. Bach, P. I. Čajkovskij, T. Hanzlík – „Arion“, ve kterých se sejde balet s pantomimou a melodramatem. Jejich obsahovým tmelem je touha po bohatství. Kromě toho budou probíhat kostýmované prohlídky, sochařské workshopy, loutková barokní představení a další akce.

http://www.mubaso.cz/o-muzeu/

Vysoké Mýto - Nejhezčí pohled je z věží ve Vysokém Mýtě 

Netradiční pohled, zajímavá historie, test fyzické kondice. I tohle všechno nabízejí prázdninové zážitky ve Vysokém Mýtě na jednom místě. Stačí, pokud si do svého programu zahrnete městské středověké brány. Ta Pražská a Litomyšlská zvou k návštěvě už od pátku 1. července. Vyhlídka z Pražské brány na město, jehož kořeny sahají do 13. století, se vyplatí. Kromě městských památek a krásného výhledu například na Bučkův kopec, si návštěvníci prohlédnou výstavu Střípky z historie Vysokého Mýta. Na panelech se tak seznámí s mnoha zajímavostmi, které provázejí historii a současnost dvanáctitisícového sídla.

Prohlídka středověkých bran - Pražské a Litomyšlské - začíná vždy v přesně určených časech v Turistickém informačním centru na náměstí Přemysla Otakara II. V pondělí až v sobotu si zájemci mohou vybrat ze tří variant: 11, 13 a 15 hodin. Dospělí zaplatí 30 korun, děti a senioři polovinu. V neděli jsou výstupy na vysokomýtské brány součástí komentovaných prohlídek. Ty začínají v 10 a ve 14 hodin v informačním centru na náměstí. Turisté zaplatí 60, děti 30 korun. Rodinné vstupné vyjde čtyři osoby (2 dospělí + 2 děti) na 140 korun.
Výjimkou jsou neděle 24. července a 7. srpna, kdy platí jen samotné návštěvy věží (11, 13, 15 hodin).

Prázdniny pokračují, zážitky na vás čekají také ve Vysokém Mýtě.

http://www.vysoke-myto.cz/

Trutnov -  Navštivte pevnost Stachelberg u Trutnova!

Stachelberg tvořil součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Byl rozestavěn v říjnu 1937 jako největší československá dělostřelecká tvrz a jedna z největších pevností svého typu v celosvětovém měřítku. Jeho výstavbu přerušila mnichovská dohoda a odstoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Měl mít 12 objektů (bunkrů) spojených rozsáhlým podzemím. Za necelý rok výstavby se podařilo vylámat podzemní prostory a na povrchu vybetonovat jeden bunkr.

V areálu tvrze se nachází:
1. Prohlídková trasa s průvodcem
(expozice v pěchotním srubu, rozsáhlé podzemí)
2. Základové desky pevnostních objektů
3. Zákopy z r. 1938
4. Začátek naučné stezky "Opevněné Trutnovsko"
5. Občerstvení s posezením
6. Altán
7. Vyhlídka, rozhledna Eliška

http://www.trutnov.cz/
 

Polička - Po stopách Bohuslava Martinů

Historické město Polička se pyšní několika nej. Patří mezi ně gotické hradby, které v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města, barokní skvosty na Palackého náměstí i nedaleký hrad Svojanov, jehož majitelem je město již více než 100 let. Mezi „nej“ patří Polička i jako rodiště hudebního skladatele Bohuslava Martinů. A není to obyčejné rodiště. Slavný skladatel se narodil ve věži kostela sv. Jakuba ve výšce 36 metrů!

Jaké to je, bydlet na věži kostela? Proč rodina Martinů bydlela na tak neobvyklém místě? Kolik schodů napočítáte, než na věž vystoupáte? Jaké známky z hudební výchovy měl slavný skladatel Bohuslav Martinů? Odpovědi na všechny otázky najdete, když navštívíte rodné město Bohuslava Martinů – Poličku.

Bohuslav Martinů pocházel z rodiny obuvníka a pověžného, a jeho místem narození se stala věžní místnost zdejšího chrámu svatého Jakuba. Světnička je vybavena původním nábytkem rodiny Martinů a návštěvníci se naráz ocitnou v časech, kdy tu rodina žila. Doporučujeme návštěvu tohoto místa, které nikde ve světě nenajdete a vystoupat po točitých schodech vysoko vzhůru. Odměnou vám bude nejen prohlídka rodné světničky B. Martinů, ale i krásný výhled na město, městské hradby a pěkný výhled do okolí. Tady ve věži prožil malý Bohuslav prvních 12 let svého života. Navíc v létě je světnička otevřena pro návštěvníky denně, tedy i v pondělí.

Pokud se vydáte po stopách slavného skladatele, navštívíte nejen jeho rodnou světničku ve věži kostela, ale i Centrum Bohuslava Martinů, kde vás čeká expozice Barevný svět Bohuslava Martinů a také Historická třída B. Martinů, kde se můžete posadit do dřevěné lavice a vyzkoušet, jaké to bylo ve škole, když ji navštěvoval malý Bohoušek. Ve městě najdete i místa, kam chodila rodina Martinů z věže pro vodu či oblíbené místo procházek slavného skladatele. Na hřbitově sv. Michala najdete hrob Bohuslava Martinů, skladatel byl do rodné Poličky převezen v roce 1979, 20 let po svém úmrtí ve švýcarském Liestalu.

Nenechte si ujít – Oživené prohlídky rodné světničky Bohuslava Martinů 12.–17. 7. 2016 a 9.–14. 8. 2016 
Kostýmové prohlídky, kterými vás provedou členové rodiny Martinů. Světnička bude oproti běžnému provozu více "zabydlená", návštěvník tak bude mít pocit, jako kdyby se jen o chvíli minul s obyvateli věže, jako kdyby tu právě před chvílí doševcoval dobrosrdečný tatínek Ferdinand, přísná maminka Karolina naškrobila tvrdé košilové manžety a sestra Mařenka nechala rozešité šaty.

Více na www.cbmpolicka.cz

Jaroměř - Hra Brány pevnosti dokořán

Během 27. 8. 2016 se návštěvníci stanou na chvíli součástí vojenského táborového života. Tábor bude vystavěn na shromaždišti nad vstupem do podzemí.

Nejprve čistě prakticky, v obou uvedených dnech budou klasické prohlídky probíhat pouze v dopoledních hodinách a to od 9 do 12 hodin. Poslední prohlídka vychází právě ve 12 hodin.

Od 13 hodiny již malé i velké přivítají oživlé postavy z dávné minulosti.

Aby mohli účastníci hry vkročit do podzemí, musí nejprve splnit několik úkolů. Zastavíte se v dílně Matyáše Bernarda Brauna a poznáte, které atributy patřily jednotlivým sochám a jaké byly příběhy postav, jimiž byla díla inspirována. Společně se budeme zabývat i vojenským a civilním odíváním, v prachárně si vyzkoušíte přesnost v míření a zjistíte, jestli byste dovedli vykřesat jiskru pomocí ocílky a pazourku.

Ověříme si i Vaše znalosti ohledně bylinek a koření, v kasematech Vás čeká dokonce i příprava a pečení placek. Nemine Vás ani doručování tajné zprávy.

Až vše splníte, v podzemí už to bude hračka. Každou skupinku čeká už jenom hledání správné cesty, jelikož se tam vydáte samostatně a také několik zapeklitých otázek.

Start je na pokladně na Bastionu I, vstupné 40 Kč pro děti, 60 Kč pro dospělé, 170 Kč pro rodinu. Poslední návštěvníci budou vycházet v 17 hodin, v 18 hodin je trasa uzavřena a hra ukončena.

http://www.pevnostjosefov.cz/brany-pevnosti-dokoran/

foto: Adam Bečák

Nový Bydžov – jubilejní  20. ročník festivalu dechových orchestrů „Fišerův Bydžov 2016“

Jednou z nejvýznamnějších akcí města je každoročně festival dechových orchestrů „Fišerův Bydžov“, dvoudenní přehlídka nejen regionálních mládežnických orchestrů, amatérských souborů, nýbrž i nejlepších dechových orchestrů z Čech a Moravy.

Letošní již 20. ročník vychází na 9. – 10 září.

Tento festival je pořádán na počest našeho rodáka, kapelníka a skladatele pana Josefa Fišery. V pátek 9. září od 19.00 hod. proběhne slavnostní zahajovací koncert v Jiráskově divadle, na kterém se představí profesionální orchestr Hudby Hradní stráže a Policie ČR pod vedením Maruricia Hahna – Nizozemsko a plk. Dr. Václava Blahunka – šéfdirigenta a za pěveckého doprovodu sólisty ND v Praze pana Františka Zahradníčka. Tento koncert navštíví řada čestných hostů z partnerských měst z Brezna (SR), Nadlacu (Rumunsko) a Královských věnných měst, sponzorů, představitelů Královéhradeckého kraje a města.

Druhý den festivalu bude probíhat ve venkovním areálu v parku U Kostela sv. Trojice, kde se nejdříve představí mládežnické orchestry a to ZUŠ Jana Maláta z Nového Bydžova + mažoretky, ZUŠ Chlumec nad Cidlinou a dopolední program uzavře novobydžovský orchestr Vysočanka. Odpolední program zahájí novobydžovská kapela Skleněnka a dále bude pokračovat Vysočinka z Humpolce, Táboranka z Košťálova a celý festival zakončí Žadovjáci z Kyjova. Tak přijďte pobejt!!!

www.novybydzov.cz

Mělník -  město proslulé nejen vinařskou tradicí

Mělník je proslulý zejména soutokem dvou největších českých řek, ale ukrývá i jiná tajemství. Celé mělnické náměstí i s přilehlými ulicemi je podkopáno spletí chodeb a sklepů, které byly budovány pravděpodobně od konce 13. století současně s výstavbou města. Část chodeb je zpřístupněna veřejnosti. Taktéž i studna, která do 19. století bývala jediným zdrojem pitné vody pro město, je hluboká 54 m. Její průměr 4,54 m ji činí nejširší známou studní v České republice.

Z náměstí je také možné navštívit Regionální muzeum, které nabízí kromě jiného stálou expozici vinařství a dětských kočárků.

Po stopách králů se vydáte směrem k zámku, který patří rodu Lobkowiczů a je přístupný celoročně. V těsné blízkosti vévodí více než půl století gotická věž kostela. Je zpřístupněna od roku 2007 a po vystoupání 177 schodů se vám otevře pohled nejen na horu Říp a České středohoří s Milešovkou, ale i na Prahu, Ještěd a na kraj K.H. Máchy s Bezdězem a samozřejmě na soutok dvou největších českých řek Labe a Vltavy. Tam si můžete letní pobyt zpříjemnit vyhlídkovou plavbou.

Mělnické kulturní léto 2016

www.mekuc.cz