Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Novinky

Královnou věnných měst je Tereza Lagutinová ze Dvora Králové nad Labem

Královéhradecké Adalbertinum bylo v úterý 13. listopadu večer dějištěm atraktivní podívané. Svazek obcí Královská věnná města ve spolupráci s agenturou D&D Hradec Králové zde uspořádal soutěž o titul Královna královských věnných měst. Každé z devíti věnných měst, jimiž jsou Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto, reprezentovala jedna soutěžící. Porota složená ze starostů a místostarostů jednotlivých měst přisoudila hrdý titul Královny jedenadvacetileté Tereze Lagutinové ze Dvora Králové nad Labem. „Volba nebyla jednoduchá, při vyrovnanosti soutěžících rozhodla po dohodě porotců o vítězce váha hodnocení předsedy poroty“, uvedl předseda poroty, starosta Mělníka Ctirad Mikeš.

Během soutěžního večera každá dívka představila své město, přidala i zajímavou perličku z jeho historie či současnosti, ukázala svůj um či vtip ve volné disciplíně a ve společné choreografii předvedla ukázku dobových tanců i módní přehlídku historických společenských šatů. 

Královnu Terezu čeká nyní rok plný cestování a zážitků v královských věnných městech. Od každého z nich totiž jako odměnu za vítězství v soutěži dostala pozvání k návštěvě, samozřejmě s ubytováním a vstupenkami na atraktivní kulturní akci. „Úspěch v této soutěži mi udělal velkou radost a bude mi ctí všech milých pozvání využít. Porotě, publiku i všem, kteří mě podporovali, chci moc poděkovat, a děkuji i ostatním děvčatům, protože čas strávený s nimi před soutěží i při ní byl bezvadný“, uvedla vítězka soutěže, když ozdobena korunkou zasedla na královský trůn.

Milou příchuť měl soutěžní večer i pro soutěžící za Vysoké Mýto Jaroslavu Jeníkovou, která získala nejpočetnější podporu v internetovém hlasování veřejnosti probíhajícím ještě před soutěží.

Přehled všech soutěžících najdete na těchto stránkách zde: http://www.vennamesta.cz/80/Volba_kralovny_kralovskych_vennych_mest_hlasu/

Zavedení tradice volby královny královských věnných měst je součástí projektu Královská věnná města známá, ale nepoznaná …, který aktuálně svazek obcí realizuje s podporou Evropské unie. Cílem je zvýšit povědomí o jedinečných krásách a zajímavostech královských věnných městech a přivést do nich více turistů. Díky projektu již vznikla řada nepřehlédnutelných propagačních materiálů zacílených na konkrétní skupiny návštěvníků, další se připravují a v provozu jsou samozřejmě i nové webové stránky www.vennamesta.cz, které se průběžně plní. Brány královských věnných měst jsou již otevřeny např. královským rodinám, princům a princeznám, rytířům na kolečkách či nebojácným chasníkům a děvám, a brzy se otevřou ještě královnám a dvorním dámám na rozkošném víkendu a královským prarodičům.

Královská věnná města o sobě dají opět vědět už za pár dní – v sobotu 24. listopadu se totiž ve Vysokém Mýtě uskuteční Královský ples. Účast na něm přislíbila dědička a pokračovatelka českých královen paní Livia Klausová, které při plese starostové věnných měst předají při slavnostním úvodním ceremoniálu tradiční dary, odváděné městy na královnin dvůr i v historii: Dvůr Králové tak předá mřenky, Hradec Králové bažanty, Chrudim pšenici, Jaroměř lososy, Mělník víno, Nový Bydžov bažanty a raky, Polička oves, Trutnov plátno a Vysoké Mýto pstruhy.