Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Novinky

Oslavte s námi 20 let Královských věnných měst!

Oslavte s námi 20 let Královských věnných měst!

2.5.2019 | Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto spojuje nejen společná historie, ale i zajímavé projekty a vzájemná propagace a spolupráce. Ta trvá již 20 let.

Jak to bylo v historii? Královským věnným městům byla ve středověku uložena povinnost odvádět důchody královnám vdovám. Opíráme se proto o věnný odkaz českých králů svým královským manželkám. První královnou, které města přispívala na provoz jejího dvora, byla na začátku 14. století Eliška Rejčka.  

Novodobá spolupráce začala 30. března 1999, kdy se z podnětu Vysokého Mýta poprvé sešli představitelé devíti královských věnných měst a dohodli se na neformální spolupráci. „Tehdejší starosta Bohuslav Fencl nabídl užší spolupráci zejména v oblasti cestovního ruchu a zvýšení povědomí o věnných městech. Náš nápad se starostům natolik zalíbil, že se už na místě dohodli na vydání společné brožury a na přípravě loga,“ řekl iniciátor prvního setkání Aleš Felgr.

Během následujících let Královská věnná města realizovala řadu společných aktivit, patří mezi ně např. putovní výtvarné salóny, volba královny věnných měst, vydaná byla řada propagačních materiálů.

V roce 2009, tedy deset let od prvního setkání měst, byl založen oficiální Dobrovolný svazek obcí Královská věnná města.  Jeho hlavním cílem je rozvoj cestovního ruchu a propagace členských měst.  Jedná se o společnou prezentaci na veletrzích cestovního ruchu, novinách, časopisech, rozhlase i v televizi. Svazek má samozřejmě své logo a webové stránky. Díky úspěšně realizovanému projektu Královská věnná města známá, ale nepoznaná byly vydány nové propagační materiály pro různé zájmové skupiny – rodiny s dětmi, cyklisty, školní výlety, cestovní kanceláře, nechyběly například i recepty a krajové speciality z měst.  Pořízeny byly dřevěné stánky, které návštěvníky lákají se svojí červenou střechou na různých akcích měst, a opravdu se nedají přehlédnout.

A jaký dárek připravila Královská věnná města nejen pro sebe, ale pro všechny, kteří rádi cestují?  Svazek brzy přestaví nový grafický styl a nové webové stránky a také zcela nové propagační materiály. Už teď můžeme prozradit, že součástí bude i lákavá nabídka pro cyklisty.

20. narozeniny oslaví Královská věnná města i hudbou. V sobotu 11. května od 15.00 hod. se v Jiráskově divadle v Novém Bydžově uskuteční přehlídka pěveckých sborů Královských věnných měst nazvaná Nota bene 2019. Účastní se sbory ze všech 9 členských měst.

Ing. Naděžda Šauerová, Královská věnná města