Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Procházky městy

67.| PROCHÁZKA PO MÍSTECH STARÝCH TRUTNOVSKÝCH POVĚSTÍ

Procházka po pěti místech starobylých trutnovských pověstí. Dračí ulička – někde tady, pod pahorkem s lípou, se prý nacházela dračí sluj, z níž byl vylákán legendární trutnovský drak. Dál trasa vede k bývalému trutnovskému hradu, ke Staré radnici, k domu č.p. 8, ke kterému se váže pověst o světélkujícím pokladu, a končí u dračí fontány v městském parku. Před výletem do Trutnova si v turistickém informačním centru vyžádejte zaslání stejnojmenné brožurky, která vás po zastaveních provede.
Kontakt: http://www.trutnovmestodraka.cz/, http://www.trutnov.cz/, http://www.ictrutnov.cz/

68.| PROCHÁZKOVÉ OKRUHY MĚSTEM HRADEC KRÁLOVÉ

Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města. Procházkový okruh "Historické město" – barva hnědá (od gotiky po secesi), Procházkový okruh "Salon republiky" – barva stříbrná (architektura 1. poloviny 20. století – Kotěra, Gočár, Liska), Procházkový okruh "Pevnost" – barva červená (pozůstatky vojenské pevnosti), Procházkový okruh "Současná architektura" – barva černá, (architektonicky zajímavé stavby začátku 21. století). Materiály a mapy k procházkovým okruhům jsou k dostání v informačních centrech.
Kontakt: http://www.hradeckralove.org/, http://www.ic-hk.cz/

69.| PUTOVÁNÍ POHÁDKOVÝM HRADCEM KRÁLOVÉ

Královéhradecké stavby jsou bydlištěm mnoha pohádkových postav – skřítků, víl a dalších, se kterými poznáte historii města, nakouknete do starobylých uliček a zákoutí a zatouláte se až do hradeckých parků a ke krásným řekám Labi a Orlici. Procházku zamluvte předem v informačním centru. Program je přizpůsoben věku účastníků.
Kontakt: http://www.ic-hk.cz/

 

70.| PROHLÍDKA VYSOKÉHO MÝTA S PRŮVODCEM

Cestou si můžete prohlédnout zbytky opevnění v Jungmannových sadech s pamětními deskami, dochované vstupní brány, největší čtvercové náměstí v Čechách s morovým sloupem, chrám sv. Vavřince a další. Prohlídku je nutné předem domluvit v Regionálním muzeu.
Kontakt: http://www.muzeum-myto.cz/

 

71.| PROCHÁZKA HISTORIÍ MĚSTA DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM

Město Dvůr Králové nad Labem nabízí celou řadu historických památek. S těmi nejzajímavějšími se můžete seznámit, pokud si projdete Městský památkový okruh. Je dlouhý 1,7 km a má sedm zastavení. Mezi ně patří například náměstí T. G. Masaryka, náměstí Václava Hanky nebo kostel sv. Jana Křtitele. Pojďte se vydat na procházku historií Dvora Králové nad Labem. 
Kontakt: www.dvurkralove.cz

72.| PROCHÁZKA NOVÝM BYDŽOVEM

Historické centrum Nového Bydžova můžete objevovat na dvou turistických trasách. Modrá vás dovede na jeden z nejstarších židovských hřbitovů v Čechách, s červenou se dostanete až k baroknímu kostelu sv. Jakuba Většího na Metličanech. Projdete kolem gotického kostela sv. Vavřince, barokního kostela sv. Trojice, mariánského sloupu a novogotické radnice na historickém Masarykově náměstí.
Kontakt: http://www.novybydzov.cz/

73.| PO STOPÁCH BOHUSLAVA MARTINŮ – celodenní výlet do Poličky

Program zahrnuje návštěvu rodné světničky Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba, kde se před více jak 100 lety narodil hudební skladatel B. Martinů. Součástí prohlídky je návštěva bývalé chlapecké školy, kam jako malý chlapec chodíval Bohoušek do školy a kde navštívíte expozici Barevný svět Bohuslava Martinů. Prohlídkou vás provede sestra Bohuslava Martinů Marie. K programu jsou připraveny pracovní listy.
Kontakt: http://www.cbmpolicka.cz/

74.| NAUČNÁ STEZKA MODRÁ OSA - Chrudim

Procházka podél vodního náhonu s výkladem zaměřeným na přírodovědu a ekologii.
Kontakt: http://www.chrudimsky.navstevnik.cz/co-videt-co-zazit/chrudim-modra-osa_id-182.html