Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Hrady, zámky, rozhledny

57.| VÝLET DO POHÁDKY – NÁVŠTĚVA HRADU SVOJANOVA u Poličky

Pohádkový program vás zavede na hrad Svojanov, kde na vás čekají prohlídky s průvodci v dobových kostýmech, hradní interiéry se sbírkami, představující život na hradě v 2. polovině 19. století, sklepení s výstavou hradních strašidel a středověkou mučírnou, Dům zbrojnošů s unikátními prostory dochovanými v autentickém stavu z 15. až 17. století, hradní hláska a odpočinek v zahradě. Pro školní skupiny je možnost zajistit ubytování, vhodné i pro školy v přírodě.
Kontakt: http://www.svojanov.cz/

58.| HOSPITAL KUKS, BRAUNŮV BETLÉM, KŘÍŽOVÁ CESTA 21. STOLETÍ u Dvora Králové nad Labem

Návštěva nejrozsáhlejšího barokního areálu v Čechách zahrnuje prohlídku kostela Nejsvětější Trojice s hrobkou rodiny Šporků, klášter a galerii dvanácti soch Ctností a Neřestí. Z Kuksu vede naučná stezka na Braunův Betlém, je dlouhá 5 km. Betlém představuje jedinečnou sochařsko-krajinářskou rezervaci vytvořenou v letech 1717-1732 za účasti barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Pokračuje Křížovou cestou – „Příběh utrpení a nadějí člověka“, kterou tvoří 15 soudobých děl významných českých sochařů. 
Kontakt: www.hospital-kuks.cz

59.| ZÁMEK HRÁDEK U NECHANIC u Nového Bydžova

Zámek je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na našem území. Byla zde natočena nejedna pohádka či seriál. Navštivte některou ze zámeckých akcí o Vánocích či Velikonocích nebo dobovou květinovou zahradní slavnost či tradiční Setkání s folklórem.
Kontakt: http://www.hradekunechanic.cz/

60.| ZÁMEK KARLOVA KORUNA v Chlumci nad Cidlinou u Nového Bydžova

Svůj název zámek odvodil od půdorysu, který nápadně připomíná královskou korunu. Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Interiérová expozice se týká dějin rodu Kinských a chovu koní na Chlumci. Zámek má připravené výlety pro MŠ, na které je nutné se předem objednat.
Kontakt: http://www.kinskycastles.com/zamek-karlova-koruna.htm

61.| ZÁMEK MĚLNÍK

Původní dřevěný hrad byl nahrazen na konci 10. století kamenným sídlem. Na jeho současném vzhledu se podepsaly všechny slohové éry, nejpatrnější je vliv renesance. Veřejnosti jsou zpřístupněny vybrané interiéry a vinné sklepy ze 14. století.
Kontakt: http://www.lobkowicz-melnik.cz/

 

62.| HRAD KOKOŘÍN na Mělnicku

První zmínka o tomto známém českém hradu sahá až ke 14. století. Kromě prohlídky interiérů s výkladem je možné vystoupat na hradní věž, ze které je krásný výhled na celé Kokořínsko.
Kontakt: http://www.hrad-kokorin.cz/

63.| HRAD HOUSKA na Mělnicku

Tajemný, magický, prokletý či pekelný. Všechny tyto přívlastky má hrad Houska. Zpřístupněný veřejnosti byl až v roce 1999 a jeho zvláštností je skála, která prostupuje celým hradem a vytváří tím pocit zvláštnosti až tajemnosti. Opředen je spoustu pověstí, zejména těch o pekle. Návštěvníky na hrad láká také překrásný výhled do okolí, letní koncerty a zdejší nedotčená příroda.
Kontakt: http://www.hradhouska.cz/

64.| ROZHLEDNA NA VRÁTENSKÉ HOŘE

Rozhledna byla postavena na trachytovém vrchu (508 m), 6 km severovýchodně od Mšena. Otevřena veřejnosti byla 28. října 1999. Dnes je spravována Sdružením obcí Kokořínska.
Kontakt: http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page&id=1329&lang=cs

65.| ROZHLEDNA BÁRA u Chrudimi

Na úbočí nevysokého kopce Podhůra asi 3 km jižně od Chrudimi stoji dřevěná rozhledna nezvyklé tzv. hráňové konstrukce nesoucí dívčí jméno Bára. Nabízí nádherný výhled na Pardubicko a Hradecko. Při velmi dobré viditelnosti je z Báry vidět panorama Krkonoš a Orlických hor až po Králický Sněžník a výjimečně lze spatřit i Ještěd. Rozhledna Bára leží na okraji Rekreačních lesů Podhůra.
Kontakt: http://www.podhura.cz/

66.| ROZHLEDNA ELIŠKA NA STACHELBERGU u Trutnova

Dřevěná vyhlídková rozhledna otevřená v listopadu 2014 s celkovou výškou 24,5 metru se nachází v nadmořské výšce 635 metrů uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg – největší pevnosti československého pohraničního opevnění z let 1937-1938. Daleké výhledy zahrnují Libavské sedlo – mohutnou zemskou bránu spojující Slezsko s českým vnitrozemím, Vraní, Jestřebí a Orlické hory, z význačných vrcholů pak Bor, Hejšovinu, Zvičinu a další. Z rozhledny je dobře vidět průběh trutnovské linie pohraničního opevnění a současně také rozlehlý areál stachelbergské pevnosti.
Kontakt: www.stachelberg.cz, http://www.trutnov.cz/turisticke-informace/rozhledna-eliska-na-stachelbergu