Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Ze života našich předků 

14.| KŘEHKÁ KRÁSA SKLA v Poličce

Vzdělávací program k expozici Sklářství na Horácku. Program aktivní a názornou formou přiblíží bohatou sbírku skla a sklářských výrobků, které se na Horácku vyráběly. Děti se seznámí s různorodostí a bohatostí tvarů i vzorů a samy si navrhnou dekor skleněné nádoby. Skutečné náčiní, které sklářští mistři v minulosti používali, si žáci dokonce mohou vzít do rukou a prohlédnout. K programu jsou připraveny pracovní listy.
Kontakt: http://www.cbmpolicka.cz/

15.| JAK SE ZPRACOVÁVÁ LEN A VLNA V DOMĚ POD JASANEM (Voletiny u Trutnova)

Tkalcovské venkovské muzeum je zaměřeno na prezentování lidových řemesel a jejich popularizaci formou aktivního přístupu. Pro školní kolektivy jsou připraveny dva programy:
Len: Ukázka zpracování lnu, tkaní na listovém tkalcovském stavu, výroba lněného provázku, zábavný kvíz, poznávání pomůcek a nástrojů tkalců a jiných textilních materiálů.
Vlna: Kde se získává ovčí vlna, vyčesávání na kramplích, na bubnové česačce a příprava na plstění. Děti se naučí připravit ovčí vlnu, vyrobí si z ní hračku či šperk a vyzkouší si tkaní z ovčí vlny.
Kontakt: http://www.dumpodjasanem.cz/

16.| JAK SE PEKL CHLEBA – Šrámkův statek v Pileticích, Hradec Králové

Roubená budova spolu s dalšími dřevěnými hospodářskými stavbami patří mezi ojedinělé památky původní lidové architektury 19. století na Královéhradecku. Interiér roubenky slouží jako etnografická expozice, kterou tvoří funkční dobové předměty a nábytek. V průběhu roku se v areálu pořádají různé folklorní slavnosti a prezentace lidových tradic. Prohlídku expozice je nutné objednat.
Kontakt: http://www.sramkuvstatek.cz/

17.| PODORLICKÝ SKANZEN KRŇOVICE u Hradce Králové

Skanzen se nachází přibližně 12 km od Hradce Králové a soustřeďuje architektonické a technické památky regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší. Pro školy všech stupňů nabízí vzdělávací programy zaměřené zejména na environmentální aspekty života lidí v minulosti i na některé ryze současné otázky týkající se životního prostředí. Oproti jiným podobným zařízením je Ekocentrum Orlice jedinečné svým netradičním zázemím i velmi hodnotnou a zajímavou krajinou v okolí.
Kontakt: http://www.krnovice.cz/

18.| VÝROBA VÁNOČNÍCH OZDOB ve Dvoře Králové nad Labem

Výroba tradičních vánočních ozdob ve Dvoře Králové nad Labem sahá až do počátků minulého století. Při exkurzi můžete sledovat, jak tyto ručně foukané skleněné ozdoby vznikají, jak se zdobí nebo které motivy jsou právě módní. Také se dozvíte, do kolika zemí světa se vánoční ozdoby vyvážejí. České sklářské řemeslo je tak jednou z možností jak prezentovat naše tradice v zahraničí. 
Kontakt: www.ozdobacz.cz, www.vanocniozdoby.cz
 
19.| MUZEUM ČESKÉHO KAROSÁŘSTVÍ ve Vysokém Mýtě

Unikátní muzeum umístěné v budovách bývalého soudu a vězení na náměstí Přemysla Otakara II. je zaměřeno na bohatou historii karosářství ve Vysokém Mýtě spojenou s rodinnou firmou Carrosserie Sodomka. Jejím čelním představitelem a významným karosářem nejen v našem městě, celém Československu, ale i za hranicemi, se stal automobilový designér Josef Sodomka ml. Byl pokračovatelem rodinné tradice, která se zaměřila z původní výroby kočárů na výrobu špičkových automobilových karoserií. V expozicích najdete karoserie vozů, fotografie, modely, zajímavé exponáty a jejich příběhy. Historickou cestu oboru vám přiblíží projekční kancelář, truhlářská, klempířská nebo čalounická dílna.
Kontakt: www.muzeumkarosarstvi.cz

20.| SKALNÍ OBYDLÍ ve Lhotce u Mělníka

Skalní obydlí čp. 1 ve Lhotce u Mělníka je jedním z mnoha skalních obydlí na Kokořínsku, kterými nemajetní lidé řešili své bydlení. Do pískovcových skalních bloků jsou vytesané nejen skalní byty, ale také hospodářské prostory (kolny, chlévy a chlívky, sklepy apod.). Skalní obydlí ve Lhotce patří k nejdéle obývaným a k nejzajímavějším. Světnici naznačuje obílená vnější stěna se dvěma okny, jedny vstupní dveře vedou do síně a druhé do chléva, za kterým je možné sestoupit do sklípku nebo vystoupat do sýpky v patře. Areál dotváří přistavěné objekty.
Kontakt: http://www.muzeum-melnik.cz/