Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Interaktivní expozice

1.| BAREVNÝ SVĚT BOHUSLAVA MARTINŮ v Poličce

Návštěvou expozice Barevný svět Bohuslava Martinů se návštěvníci seznámí s výjimečnou osobností tohoto skladatele prostřednictvím vizuálně atraktivního obrazového materiálu, osobních předmětů a dokumentů, jež má ukryté ve svém kufříku vzpomínek jeho sestra Marie, která je zároveň průvodkyní. K programu jsou připraveny pracovní listy.
Kontakt: http://www.cbmpolicka.cz/

2.| ŠERMÍŘSKÉ PŘEDSTAVENÍ Z DOBY GOTICKÉ – SEZNÁMENÍ S HISTORICKOU ZBROJÍ NA HRADĚ SVOJANOVĚ u Poličky

Součástí programu jsou zábavné soutěže pro děti, program je interaktivní a zkušení účinkující jej vždy přizpůsobí věku a zájmu diváků. Termín je nutné objednat.
Kontakt: http://www.svojanov.cz/

3.| GALERIJNÍ ANIMACE v Trutnově

Galerie města Trutnova přibližuje výtvarná díla studentům základních a středních škol nejenom prostřednictvím komentovaných prohlídek, ale také dalšími projekty z oblasti galerijní pedagogiky – například tzv. galerijními animacemi. Jejich cílem je rozvíjet vizuální gramotnost, schopnost porozumět artefaktu na základě aktivní komunikace s výtvarným dílem. Důraz je kladen na zážitek a jeho autentičnost. Jde také o snahu kultivovat schopnost číst, psát a mluvit o umění. Součástí galerijních animací jsou také nejrůznější výtvarné či dramatické etudy.
Kontakt: http://www.galerietu.cz/

4.| HRAVÁ MAPA MĚSTA Hradec Králové

Interaktivní kreslená mapa architektonických památek a turisticky zajímavých míst doplněná o tematické samolepky, hádanky a kvízy, které zábavnou formou učí děti všímat si památek a poznávat město. Mapa je k dostání v informačních centrech.
Kontakt: http://www.ic-hk.cz/

5.| GALERIE DRAKA - POZVÁNÍ DO SVĚTA BÁJÍ A KOUZEL v Trutnově

Tato unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova byla otevřena na sklonku roku 2012 v rekonstruovaných sklepních prostorách trutnovské ZUŠ ve Školní ulici čp. 151. Její plnohodnotná prohlídka trvá asi 30 minut a na své si tu přijdou děti i dospělí. Drak je v expozici představen jako mnohovrstevnatý a jen obtížně uchopitelný symbol. Najdete tu, mimo jiné, „lehčí notou“ zahranou pověst o zabití trutnovského draka prostřednictvím mechanického divadla, ale i zvukové či vizuální efekty na dračí téma. V galerii je k dispozici i malý sál k pořádání různých výtvarných dílen, besed, přednášek, autorských čtení i komorních hudebních vystoupení. V tomto prostoru jsou v časových smyčkách promítány i krátké filmy z dračích slavností z Trutnova a z dalších evropských dračích měst a najdete tu i výstavu fotografií z proběhlých trutnovských dračích slavností.
Stálá expozice je koncipována pro návštěvu max. dvacetičlenných skupin. Provozovatel GD nabízí možnost skupinám od 12 do 20 osob možnost objednání prohlídky mimo provozní dobu prostřednictvím telefonu, popř. e-mailem.
Kontakt: http://www.galeriedraka.cz
 
6.| JAK SE VYRÁBĚJÍ PIANA – MUZEUM PETROF v Hradci Králové
 
V Muzeu klavírů a pianin Petrof jsou k vidění dvě desítky nástrojů včetně nejstarších modelů i několika rarit z produkce firmy se 150 letou tradicí. Mezi unikátní sbírku muzea patří například klavír Josef Petrof, který v roce 1882 vyrobil bratr zakladatele firmy Josef. Zaujme i pianola z roku 1929, což je pianino na elektromotor hrající samo pomocí pneumatického mechanismu. Část expozice tvoří kolekce harmonií, což je mnohohlasý vzduchový nástroj podobný varhanám. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s prohlídkou výroby přímo v továrně. 
Kontakt: www.muzeumpetrof.cz

7.| LABYRINT DIVADLA DRAK  – DIVADLO NA VLASTNÍ KŮŽI v Hradci Králové

Alternativní prostor divadla je netradiční muzeum loutek, které není statickou expozicí, ale interaktivním prostorem, umožňujícím aktivní poznávací proces. Prohlídka labyrintu loutek, pocházejících ze slavných inscenací Divadla Drak, návštěva kreativních dílen, umožňující účastníkům zažít proces tvorby divadelního představení, vyzkoušet si jednotlivé profese a nakonec i nazkoušet vlastní krátké představení. Labyrint Divadla Drak je jako stvořený pro objevování, poznávání a poučení.
Kontakt: http://www.draktheatre.cz/

8.| MUZEUM LOUTKÁŘSKÝCH KULTUR v Chrudimi

Dokumentuje historii a současnost českého loutkového divadla i loutkářské umění na celém světě. V muzeu jsou připravené rozmanité programy: divadelní představení, promítání loutkových filmů, workshopy atd. Navštívit lze hernu s loutkami, kde si návštěvníci mohou sami vyzkoušet roli loutkáře. Muzeum připravuje vzdělávací programy a dílny pro kolektivy. Pro různé věkové skupiny jsou připraveny pracovní listy k výstavám, při objednání lze také domluvit individuální workshopy s pedagogickou pracovnicí.
Kontakt: http://www.puppets.cz/

9.| NÁVRAT DO STOLETÍ PÁRY v Jaroměři

Ve více než sto let staré výtopně parních lokomotiv, dnes Železničním muzeu, najdete např. osm parních lokomotiv, unikátní ozubnicovou lokomotivu z roku 1901, elektrickou akumulátorovou lokomotivu Ringhoffer z roku 1916, motorové lokomotivy, inspektorskou autodrezínu TATRA, železniční nákladní i osobní vozy a mnoho dalších exponátů. Expozice je obohacena množstvím železničních doplňků a reálií.
Kontakt: http://www.spolecnost-zeleznicni.cz/

10.| MUZEJNÍ EXPOZICE SDĚLOVACÍ  A ZABEZPEČOVACÍ TECHNIKY v Hradci Králové

Expozice nabízí kolekci 370 většinou funkčních zařízení od počátku železnice až do konce 20. století – mechanická a světelná návěstidla, předvěsti, zvonkové návěsti, přejezdová a zabezpečovací zařízení. Ve vnitřní části nechybí ani telegrafní přístroje, dálnopisné stroje, rozhlasová, hodinová a informační zařízení. Mezi exponáty se můžete volně pohybovat a dokonce si je sami vyzkoušet. Pro větší skupiny a po předchozí dohodě je možno výklad upravit podle požadavků návštěvníků (pro školy např.: doplnění teoretické výuky, přizpůsobení ke strojním, elektrotechnickým i elektronickým specializacím).
Kontakt: http://www.tudc.cz/

11.| BOUČKOVO LOUTKOVÉ DIVADLO v Jaroměři

Druhá nejstarší stálá loutková scéna v České republice byla postavena r. 1928 z podnětu tehdejšího principála Rudolfa Boučka, který navrhl unikátní vzhled exteriérů i interiérů ve stylu starých roubených chalup. Přijďte se podívat, kde v Jaroměři bydlí Kašpárek, Honza, princezny, drak i čerti s loupežníky. Většina interiéru, včetně dobových dřevěných lavic, je původní, což je do jisté míry také unikát, který stojí za to vidět. Po domluvě s principálem je možná prohlídka se zasvěceným výkladem nebo pro vás všechny tyto dřevěné postavičky ožijí v loutkové pohádce. Termín je nutné objednat.
Kontakt: http://www.bodi.cz/

12.| MUZEUM MAGIE  v Jaroměři

Muzeum magie je jediné muzeum svého druhu v Evropě, které mapuje historii čarování, magie, kouzel a kočovných kouzelných divadel. Na prohlídkové trase spatříte vznik nadpřirozena, kouzelné praktiky a čarování, magii a kouzelnické exponáty. Muzeum také mapuje osudy známých českých kouzelníků, jejich životy a nelehký osud v maringotkách. Kromě toho je tu vystaveno přes šedesát originálních plakátů, řada fotografií a ukázky rekvizit. Po předchozí domluvě je možné vidět na vlastní oči kouzelnické představení. Termín je nutné objednat.
Kontakt: http://www.magickaloze.org/

13.| NÁVRAT DO DĚTSTVÍ V MUZEU PANENEK – PANENKÁRIUM v Hradci Králové

Prohlédnete si škálu typů historických panenek od r. 1900 až do současnosti. Jsou vyrobené z porcelánu, celuloidu, textilu a uvidíte i panenky z papíru. Expozici doplňují historické kočárky, houpací hračky, pokojíčky a nádobíčka pro panenky. Převážná část vystavovaných panenek pochází od německých renomovaných firem. Najdete zde i chodící a mluvící panenky z příbramského podniku Hamiro. Na své si přijdou i kluci a jejich tátové. 
Kontakt: www.panenkarium.cz