Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Brány královských věnných měst otevřené ...
KRÁLOVNÁM A DVORNÍM DÁMÁM NA ROZKOŠNÉM VÍKENDU

Chtěla byste si odpočinout, nechat se hýčkat a získat nové inspirace? Chcete v sobě opět probudit královnu? Pak musíte zamířit rovnou do královských věnných měst, do měst, která čeští králové od počátku 14. století věnovali svým ženám, jimž pak poskytovala bohatství a zábavu, ale i útěchu v neklidných chvílích.

Hradec Králové, Chrudim a Vysoké Mýto daroval Elišce Rejčce Václav II. v letech 1304–1305, její druhý manžel jí v roce 1307 věnoval Poličku a ve stejném roce získala Jaroměř od svého tchána Albrechta I. Habsburského. V roce 1400 byla připsána další města Trutnov, Dvůr Králové nad Labem a Mělník tentokrát Žofii Bavorské jejím mužem Václavem IV., poslední město s přídomkem věnné je Nový Bydžov, který byl věnován v roce 1569 Maxmiliánem II. Marii Španělské. Věnná města byla především zdrojem důchodů českých královen. Z měst se vybíralo tzv. šošovné neboli daň, která se královnám odváděla dvakrát ročně. Královny s městy ale nemohly volně nakládat (např. jej prodat či dát do zástavy). Ekonomický a politický vliv města ztrácela po bitvě na Bílé hoře. Jejich právní forma však zaniká až v roce 1918 – po vzniku samostatného československého státu.

V devíti městech na vás čekají pobyty na hradech či zámcích, procházky po historických centrech nebo wellness pobyty. Vychutnejte si nezapomenutelné chvíle při programech zaměřených na gastronomii a ochutnávku vín. Milovnice umění a společenského života ocení bohatou nabídku koncertů, výstav, divadelních představení a dalších kulturních akcí, která v našich městech můžete navštívit. Pokud si skutečně potřebujete odpočinout, přijeďte sama, pokud chcete své zážitky sdílet, vezměte s sebou i své kamarádky a užijte si opravdovou dámskou jízdu.

V královských věnných městech jsou pro vás připraveny nevšední chvíle, při kterých zapomenete na starosti běžného dne a domů se již vrátíte krásné, odpočaté a plné nové energie.

Brožuru Brány královských věnných měst otevřené ... královnám a dvoním dámám na rozkošném víkendu si můžete stáhnout ve formátu PDF zde.