Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Vysoké Mýto

Jedno z nejstarších a nejvýznamnějších měst Pardubického kraje se může pyšnit bohatou historií, největším čtvercovým náměstí v České republice a dosud zachovalým opevněním. Do historického centra můžete vstoupit hned třemi branami. V první polovině 20. století přinesla městu věhlas firma Carrosseria Sodomka patřící geniálnímu designérovi a karosáři Josefu Sodomkovi.
 
ZA POZNÁNÍM A ZÁBAVOU

Muzeum

Expozice Sodomka – největším lákadlem této expozice je kompletně renovovaný elegantní kabriolet Aero 50 Dynamik z roku 1940.
Kontakt: http://muzeum-myto.cz/

Muzeum českého karosářství
 
Unikátní muzeum umístěné v budovách bývalého soudu a vězení na náměstí Přemysla Otakara II. je zaměřeno na bohatou historii karosářství ve Vysokém Mýtě spojenou s rodinnou firmou Carrosserie Sodomka. Jejím čelním představitelem a významným karosářem nejen v našem městě, celém Československu, ale i za hranicemi, se stal automobilový designér Josef Sodomka ml. Byl pokračovatelem rodinné tradice, která se zaměřila z původní výroby kočárů na výrobu špičkových automobilových karoserií. V expozicích najdete karoserie vozů, fotografie, modely, zajímavé exponáty a jejich příběhy. Historickou cestu oboru vám přiblíží projekční kancelář, truhlářská, klempířská nebo čalounická dílna.
Kontakt: www.muzeumkarosarstvi.cz

Prohlídky města s průvodcem

Cestou si můžete prohlédnout zbytky opevnění v Jungmannových sadech s pamětními deskami, dochované vstupní brány, největší čtvercové náměstí v Čechách s morovým sloupem, chrám sv. Vavřince a další. Prohlídku je nutné předem domluvit v Informačním centru.
Kontakt: http://infocentrum.vysoke-myto.cz/

 

ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ

Barokní areál Vraclav

Tvoří ho kostel sv. Mikuláše, budova lázní a poustevna. Po domluvě je možné zajistit prohlídku i mimo běžnou otevírací dobu.
Kontakt: http://muzeum-myto.cz/

 

 

KULTURNÍ AKCE

Čermákovo Vysoké Mýto | Tradiční květnová akce
Přehlídka dětských dechových hudeb na náměstí Přemysla Otakara II. Pořadatel Město Vysoké Mýto.
Kontakt: http://www.vysoke-myto.cz/

Promenádní koncerty dechových kapel
Každý dva týdny v červenci a v srpnu na náměstí Přemysla Otakara II.
Kontakt: http://www.vysoke-myto.cz/

Posezení s tancem a hudbou pro starší generaci
Jednou za měsíc vždy v neděli od 13.30 do 17.30 hodin. Společenský sál M-klubu. Hraje Rytmická skupina Vysoké Mýto.
Kontakt: http://www.mklub.cz/

GASTRONOMIE

Můžete vyzkoušet italskou kuchyni v Hotelu Via Ironia (http://www.viaironia.cz/), švýcarské speciality na lávovém kameni v Hotelu Pod věží (http://www.podvezi-vm.cz/), či zvěřinové speciality v Penzionu Mlýn Jangelec (http://www.penzion-jangelec.cz/). Na kávičku můžete zajít do Hejhalovy cukrárny (http://www.hejhalovacukrarna.cz), SméCafé (www.smekalovopekarstvi.cz/smecafe) nebo do Kavárny Caffé club Berenika (http://www.berenika-vm.cz/). Kdo dá přednost čaji, může navštívit Čajovnu Čajka (http://www.facebook.com/ČajovnaČajka). Vínečko můžete ochutnat např. v Kobylském vinném sklepě (http://www.kobylskyvinnysklep.cz/).

ZAJÍMAVÉ TIPY

Mikádo – středisko volného času

Nabízí různé kurzy a vyžití. Různé výlety, víkendové a týdenní pobyty pro všechny generace. Přímo pro seniory např. Internet pro seniory – 10hodinový kurz.
Kontakt: http://www.ddm-mikado.cz/

TURISTIKA

Pokud máte chuť poznat krásy města a přilehlého okolí, můžete zvolit jednu z naučných stezek: Do Knířova s Karlem Havlíčkem Borovským – délka trasy 8 km, Za tragickým osudem rodu Vršovců a k počátkům českého státu – délka trasy 8 km nebo Naučná stezka Vinice – délka trasy 5 km.
Kontakt: http://www.vysoke-myto.cz/

RELAXACE A SPORT

Solná mikroklimatická jeskyně
Otevírací doba dle dohody a objednávky 3/4 hod. Bavlněné tričko, návleky na ponožky k zapůjčení.
Kontakt: http://www.solnajeskyne-vm.cz/

Sportcentrum – bowling, squash, ricochet, stolní tenis.
Kontakt: www.tsvmyto.cz/sportcentrum

Krytý plavecký bazén a Tyršova veřejná plovárna – sauna, masáže.
Kontakt: www.tsvmyto.cz