Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Trutnov

Druhé největší město Královéhradeckého kraje leží v okouzlujícím podhůří Krkonoš v údolí meandrující řeky Úpy. V Trutnově a jeho okolí se nachází mnoho památek na prusko-rakouskou válku 1866. Řada pořádaných akcí ve městě se váže k jeho bájnému založení a pověstem o drakovi, kterého má Trutnov ve svém znaku.

ZA POZNÁNÍM A ZÁBAVOU

Víkendové kurzy řemeslných a výtvarných technik v Domě pod jasanem

V Domě pod jasanem v Trutnově-Voletinách sídlí i Tkalcovské muzeum s atraktivní expozicí. Kurzy jsou otevřeny každému, kdo má zájem o lidová řemesla, ruční práce a setkávání se při tvoření. Lze je domluvit i individuálně, již při počtu od tří osob. Ubytování je k dispozici přímo v Domě pod jasanem.
Kontakt: http://www.dumpodjasanem.cz/
 
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Kromě historických stálých expozic a jednorázových výstav pořádá pro milovníky historie tzv. muzejní čtvrtky – každý čtvrtek od 17 hodin je tu pro zájemce připraven nějaký program: vernisáž, přednáška, promítání apod.
Kontakt: http://www.muzeumtrutnov.cz/

Výtvarné umění v Galerii města Trutnova a v Galerii UFFO

Obě galerie pořádají výstavy na vysoké umělecké úrovni. Jedna sídlí v nejstarším měšťanském domě ze 16. století, druhá v nové budově společenského centra.
Kontakty: http://www.galerietu.cz/, http://www.uffo.cz/

 

Naučná stezka „Po stopách války 1866 – Den bitvy u Trutnova 27. 6.“

Trutnovský hlavní úsek dálkové naučné stezky „Po stopách války 1866“ má cca 3 km a osm zastavení s 12 informačními tabulemi. Pěšky lze trasu vedoucí hezkou přírodou i s přečtením panelů zvládnout přibližně za dvě hodiny. Na trase se nachází památník generála Gablenze, který je zároveň rozhlednou nad městem, a barokní Janská kaple z roku 1712, kde je malé vojenské muzeum. Do města se lze vrátit přes park, rozprostírající se na severním svahu Janského vrchu, kde uvidíte pomník trutnovského básníka a spisovatele Uffo Daniela Horna a fontánu s pískovcovým drakem.
Kontakt: http://www.ictrutnov.cz/index.php/po-stopach-bitvy-27-6-1866
www.trutnov.cz/turisticke-informace/vojenske-pamatky

Dělostřelecká tvrz Stachelberg

Tato největší moderní dělostřelecká tvrz z let 1935–1938 je významnou stavebně-historickou památkou. Leží nad obcí Trutnov-Babí. Nabízí vojensko-historickou expozici, zpřístupněné podzemí a vyzbrojený objekt lehkého opevnění. Je tu vybudována i naučná stezka „Opevněné Trutnovsko“ po blízkých pevnostních objektech.
Kontakt: http://www.stachelberg.cz/

 

KULTURNÍ AKCE

Společenské centrum UFFO každoročně nabízí to nejlepší z české divadelní scény (lze zakoupit i jednotlivé vstupenky na představení v rámci předplatného nebo na samostatná představení). Za návštěvu stojí mezinárodní festival nového cirkusu Cirk-UFF (přelom května a června) a pro milovníky komorní hudby je připraven festival Trutnovský podzim.
Kontakt: http://www.uffo.cz/, http://www.cirkuff.cz/  

VZDĚLÁVACÍ AKTIVITY

Městská knihovna

Pořádá zajímavé besedy a přednášky, poskytuje přístup k internetu za poplatek i neregistrovaným čtenářům, pro nevidomé a těžce zrakově postižené má k dispozici zvukovou knihovnu.
Kontakt: http://www.mktrutnov.cz/
 
GASTRONOMIE

Kaffé Horn
Bezbariérová nekuřácká kavárna nabízí příjemné posezení v prosklené nové budově společenského centra UFFO nebo na své letní zahrádce.
Kontakt: www.lunchtime.cz/kaffe-horn

Kavárna s restaurací UP – Vaše místo nahoře
Zaručuje gastro zážitky (vynikající i zdravé dortíky domácí výroby), k dispozici je tu dále ezoterické knihkupectví a sauna. Lze sem vyjet výtahem.
Kontakt: www.uptu.cz/cafe-restaurant

REKREACE

Kemp Dolce u Trutnova

Rekreační areál vzdálený jen čtyři kilometry od Trutnova, nádherná příroda, klidné místo pro odpočinek. Nabízí apartmány, chaty a karavan park, koupání v rekreační nádrži s travnatou pláží, zábavné a nenáročné sportovní vyžití, houbaření, rybolov, výlety do okolí, turistiku, cykloturistiku (k dispozici je půjčovna kol).
Kontakt: http://www.kemp-dolce.cz/

SPORT

Krytý bazén Trutnov

V plaveckém bazénu lze využít zejména zábavné cvičení pro seniory s instruktorkou či vyhrazené hodiny pro plavání seniorů. K dispozici je vířivka, sauna, turbosolárium a fitness.
Kontakt: http://www.sportoviste-trutnov.cz/