Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Mělník

Královské věnné město na soutoku řek Labe a Vltavy svůj název odvozuje od slovanského pojmenování kopce z mělnících se křídových hornin. Mělník je proslulý vinařskou tradicí, která sahá až ke sv. Ludmile a sv. Václavovi, patronu českých vinařů.

 

Tradice mělnického vinařství

Historie pěstování vinné révy na slunečných mělnických stráních se váže k počátkům křesťanství na našem území.  Pověst vypráví o tom, že první sud vína poslal do Čech moravský kníže Svatopluk, a to na křest syna knížete Bořivoje a jeho manželky Ludmily. Ta pak nechala vinnou révu z Moravy přivézt a začala vyrábět víno pro bohoslužebné účely. Péčí o vinice se osobně zabýval i její vnuk sv. Václav – patron vinařů.

Výrazný vzestup přineslo českému vinařství panování Karla IV. a rozvoj vinohradnictví podporovali i další panovníci, a tak v 16. století je dosaženo největších ploch vinic v Čechách a na Moravě.

Mělnické vinařství v dalších stoletích procházelo obdobími rozvoje i úpadku. Zlepšení situace přinesli až Lobkowiczové, kterým se podařilo dostat Mělnicko opět na vinařské výsluní. Oživení zájmu o pěstování vinné révy přineslo mimo jiné v roce 1878 velkolepou oslavu, pořádanou při výročí pěti set let od úmrtí Karla IV. Na tuto událost navázala tradice konání mělnických vinařských slavností, které dnes známe pod názvem Mělnické vinobraní. První se konalo už v roce 1911, a tak se může pyšnit více než stoletou tradicí. Každoročně se koná třetí víkend v září a kromě vína a burčáku si zde můžete vychutnat i skvělou zábavu.

Za vínem na Mělník ale můžete přijet průběhu celého roku, navštívit lze gotické sklepy Zámku Mělník nebo vinařskou expozici v Regionálním muzeu. Příležitostí k degustaci zdejších vín jsou i další regionální přehlídky, jako je Vinná noc (duben), Mělnický košt (srpen) či Adventní ochutnávka mladých vín (1. adventní víkend).

 

ZA POZNÁNÍM A ZÁBAVOU

Procházka městem

Jedinečným zážitkem je výhled z gotické věže kostela sv. Petra a Pavla na České středohoří s Milešovkou, horu Říp a soutok dvou největších českých řek Labe a Vltavy.
Kontakt: http://www.melnik.info/

 

 

 

Podzemí pod náměstím Míru nabízí další nezapomenutelnou podívanou. Je zpřístupněné od r. 2008 a můžete zde obdivovat jedinečnou studnu, která je svým průměrem 4,54 m nejširší známou studní v České republice.
Kontakt: http://www.melnik.info/

 

Zámek Mělník láká svými interiéry, ale také vinnými sklepy s možností ochutnávky vín.
Kontakt: http://www.lobkowicz-melnik.cz/

 

 

 

Regionální muzeum Mělník nabízí pohled do historie Mělníka a Mělnicka. Zároveň poskytuje klidný odpočinek v místní kavárničce a také možnost řízené degustace vín ve vinném sklepě přímo pod budovou muzea.
Kontakt: http://www.muzeum-melnik.cz/

 

 

KULTURNÍ AKCE

Mělnický vrkoč | Třídenní folklorní festival, kterého se účastní soubory z Čech i ze zahraničí. Akce se koná v červnu.
Kontakt: http://www.vrkocfest.cz/

Varhanní koncerty v chrámu sv. Petra a Pavla | Cyklus letních varhanních koncertů, jejichž výtěžek je použit na obnovu varhan.
Kontakt: http://www.moosmelnik.cz/

Mělnický košt | Srpnové svatovavřinecké slavnosti mělnického vína a gastronomie s bohatým programem. Akce probíhá ve Svatováclavské ulici v centru města.
Kontakt: http://www.melnickykost.cz/

 

Mělnické vinobraní | Třídenní zářijová slavnost vrcholící příjezdem Karla IV. s družinou a následným ohňostrojem.
Kontakt: http://www.vinobranimelnik.cz/

Od června do září můžete obdivovat město a jeho okolí z paluby vyhlídkové lodi, která od pátku do neděle brázdí labské i vltavské vody.
Kontakt: http://www.melnik.info/

GASTRONOMIE

Restaurace U sv. Václava
Stylová restaurace s letní zahrádkou a sklípkem v historickém centru města. Možnost ochutnávek vína.
Kontakt: http://www.restaurace-melnik.cz/

Restaurace a hotel U Rytířů
V budově, jejíž starobylý rodokmen sahá až kamsi do raného středověku, na vás čeká pohostinné prostředí luxusní restaurace a kavárna s 35 místy.
Kontakt: http://www.urytiru.cz/

Vinárna Modrá hvězda
Vinárna a zároveň restaurace, která je situována v romantickém sklepení, vám nabídne nejen grilovaná jídla, ale i skvělá vína.
Kontakt: http://vin-modrahvezda.webnode.cz/

Cake Art
Příjemná kavárna nabízející množství neobyčejných dortů a zákusků z domácí výroby.

Zámecká cukrárna
Cukrárna se zámeckým interiérem, kde najdete klidné posezení s dobrou kávou.

SPORT A REKREACE

Pěší turistika a cykloturistika

Za zmínku stojí především Chráněná krajinná oblast Kokořínsko.
Cyklotrasy: Polabská, jejíž část se dá využít jako in-line dráha, Mělník - Kokořínský důl, okolo Mělníka.
Kontakt: http://www.melnik.info/, http://www.kokorinsko.cz/

Přímo v Mělníku můžete využít krytý plavecký bazén anebo v letních měsících koupaliště.
Kontakt: http://www.bazen-melnik.cz/