Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Hradec Králové

Hradec Králové, známý také jako Salon republiky, získal své přízvisko díky noblesní architektuře a jedinečnému urbanistickému konceptu Josefa Gočára. Město na soutoku Labe a Orlice je přirozeným centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Objevte okouzlující zákoutí starého města, monumentální nábřeží a krásně upravované parky.

 

 

ZA POZNÁNÍM A ZÁBAVOU

Šrámkův statek

Památkově chráněný areál původní lidové architektury, který slouží jako etnografická expozice. Lidový charakter podtrhují pravidelné folklorní slavnosti, výstavy, jarmarky, festivaly apod.
Kontakt: http://www.sramkuvstatek.cz/

Tropický svět v Obřím akváriu

Za exotickou faunou a flórou Jižní a Střední Ameriky už nemusíte cestovat přes půlku světa. Čeká na vás více než 40 druhů ryb a 150 druhů rostlin.
Kontakt: http://www.obriakvarium.cz/

 

 

Informační centrum Obnovitelné zdroje a vodní elektrárna Hučák

V expozici si můžete vyzkoušet různé modely a zařízení na výrobu alternativní energie, prohlédnout si skutečné historické turbíny nebo vyvolat vlastní větrné tornádo.
Kontakt: www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelnezdroje/informacnicentrum.html

 

Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky

Expozice v areálu firmy Signalmont, viditelná i z vlaku na trase Hradec Králové – Týniště nad Orlicí, vás provede kolekcí 370 většinou funkčních zařízení od počátku železnice až do konce 20. století.
Kontakt. http://www.tudc.cz/

 

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Vedle pravidelného pozorování noční oblohy, Slunce nebo jiných zajímavých těles na obloze či ukázky dalekohledů a popisu hvězdného oblohy v planetáriu nabízí hvězdárna i řadu zajímavých přednášek a výstav.
Kontakt: http://www.astrohk.cz/

 

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Patrně nejkrásnější budova ve městě podle návrhu Jana Kotěry. Čekají na vás tři interaktivní modely podoby města, komentované prohlídky, vzdělávací interaktivní programy, stylová kavárna v přízemí budovy.
Kontakt: http://www.muzeumhk.cz/

 

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Kochejte se sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století. Galerie pořádá komentované prohlídky, přednášky, výtvarné dílny a další akce.
Kontakt: http://www.galeriehk.cz/

Procházkové okruhy

Hradec Králové bývá nazýván „učebnice architektury pod širým nebem“. Vyberte si  některý z procházkových okruhů a poznejte jednotlivá období architektonického rozvoje města i řadu církevních památek.
Kontakt: http://www.hradeckralove.org/

 

 

KULTURNÍ AKCE

Bohatou nabídku kulturních a společenských akcí najdete na:
http://www.calendariumregina.cz/ a na http://www.hkpoint.cz/

Promenádní koncerty v Jiráskových sadech

Každou prázdninovou neděli rozeznívají sady na soutoku Labe a Orlice tóny dechových kapel ze všech koutů regionu. Přijďte se zaposlouchat a nebo zatančit pod širým nebem.
Kontakt: http://www.adalbertinum.cz/

VZDĚLÁVACÍ AKTIVITY

Internet pro seniory

Bezplatné kurzy pro začátečníky a také pro pokročilé. Senioři se stávají žáky a žáci základních škol přebírají roli vyučujících.
Kontakt: http://www.hradeckralove.org/

Univerzita třetího věku při Univerzitě Hradec Králové

Výběr přednášek z oblasti ekologie, historie, psychologie, umění, jazykové kurzy, kurzy PC, výtvarné kurzy apod.
Kontakt: http://www.uhk.cz/

Přednášky, cestovatelské besedy a výstavy

Sledujte programy Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, Centra celoživotního vzdělávání nebo Královéhradecké kulturní a vzdělávací společnosti.
Kontakt: http://www.svkhk.cz/, http://www.knihovnahk.cz/, http://www.adalbertinum.cz/

ZAJÍMAVÉ TIPY

Labské kolesové parníčky

Unikátní kolesové parníky Primátor či Královna Eliška a pirátská plachetnice neohroženě brázdí řeku Labe. Hodinová okružní plavba umožňuje originální pohled na hradecké dominanty a romantická zákoutí labských břehů.
Kontakt: http://www.paroplavba.wz.cz/

 

Turistický vláček

Netradiční dopravní prostředek, který vás nejen proveze centrem města, ale přiblíží vám i jeho historii. Vláček vyjíždí od května do října ze zastávky u Muzea východních Čech v Hradci Králové.
Kontakt: http://www.dpmhk.cz/

Pro milovníky květin

Navštivte Rozárium Hradec Králové, Botanickou zahradu léčivých rostlin, Bonsai centrum Libčany u Hradce Králové anebo floristické výstavy a semináře pořádané Floristickou střední školou s. r. o. Pro zahrádkáře je tu Zahrádkářské muzeum Hradec Králové.
Kontakt: http://www.rosetrial.cz/, www.faf.cuni.cz/Fakulta/Galerie/Fakulta/Botanicka-zahrada/, http://www.bonsaicentrum.cz/, http://www.florist.cz/, http://www.zahradkari.cz/ 

WELLNESS A SPORT

Wellness studio Flošna

Nechte o sebe pečovat a v letní sezóně navštivte koupaliště Flošna, které nabízí sportovně relaxační vyžití.
Kontakt: http://www.snhk.cz/

Fit-park

První hřiště pro dospělé pod širým nebem, cvičební stroje posilovací i rehabilitační, které jsou vhodné pro lidi po operaci kloubů, po mozkových příhodách, pro nácvik chůze při svalové ochablosti.
Kontakt: http://www.hradeckralove.org/

 

Aquacentrum Městské lázně a Plavecký bazén

Zábavní aquapark s toboganem, vířivkou, vodními tryskami a umělým proudem. Vyzkoušejte saunu, solárium a masáže. Nebo si zaplavte v 50m bazénu, který je s lázněmi propojen chodbou.
Kontakt: http://www.snhk.cz/

Městské lesy Hradec Králové

Cyklistické trasy a běžecké trasy, zimní trasy pro běžkaře, koupání, rybaření, houbaření, trasy pro vozíčkáře, naučné stezky. Trasy lemují informační tabule a stylová posezení lákají k odpočinku a občerstvení. Lesy jsou dosažitelné MHD. Kontakt: http://www.mestske-lesy.cz/

Nordic Walking Live

Vyzkoušejte chůzi s holemi nordic walking pod dohledem zkušených instruktorů. Kontakt: http://www.nwlive.cz/