Brány královských věnných měst otevřené...

Facebook

Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem je jistě neodmyslitelně spjatý především s jednou z největších a nejkrásnějších evropských zoologických zahrad. Ovšem historické město malebného Podkrkonoší nabízí také řadu historických, kulturních a uměleckých památek i krásné okolí, kterému vévodí barokní hospital Kuks a kde se nachází vodní dílo přehrada Les Království.

ZA POZNÁNÍM A ZÁBAVOU

Historie výroby vánočních ozdob

Městské muzeum nabízí návštěvníkům stálou expozici tradiční výroby vánočních ozdob na Královédvorsku. Výroba započala v roce 1931 a stále trvá. Za tuto dobu vznikly tisíce druhů a tvarů. První část výstavy navozuje dojem, že jsme u perlaře v dílně a podílíme se na výrobě perel. Zbytek prostoru je pak věnován vlastní výrobě foukaných vánočních ozdob.

V muzeu můžete navštívit ještě druhou stálou expozici. Ta je věnována historie města Dvora Králové nad Labem a textilního průmyslu na Královédvorsku.
Kontakt: http://www.muzeumdk.cz/   

Výroba tradičních vánočních ozdob

Doporučujeme exkurzi přímo v provozu, kde tyto ručně foukané skleněné ozdoby vznikají. Dozvíte se, jak se zdobí, které motivy jsou právě v módě nebo do kolika zemí světa se vyvážejí.
Kontakt: http://www.ozdobacz.cz/http://www.vanocniozdoby.cz/

Památkový okruh

Je dlouhý 1,7 km a na sedmi zastaveních se seznámíte s nejvýznamnějšími památkami města. Významnou dominantou města je gotický kostel sv. Jana Křtitele, jehož součástí je 64 m vysoká věž. Také tu najdete kobku, kde byl nalezen roku 1817 Rukopis královédvorský. Z památkového hlediska je zajímavá Valová ulička s pozůstatky městských hradeb a poslední zachovalá Šindelářská věž z městského opevnění.

Letiště Žireč

V městské části Žireč se nachází letiště, kde máte možnost vyhlídkových letů nejen nad městem a jeho okolím, ale i nad Krkonošemi.
Kontakt: http://www.akdk.cz/

ZOO Dvůr Králové

Patří k největším a nejkrásnějším evropským zoologickým zahradám. Odborníky je považována za unikátní genobanku především afrických zvířat, jejichž biologická a společenská hodnota je nevyčíslitelná. Zoologická zahrada nabízí prostředí klidných a pohodlných procházek po rovných a širokých cestách. Velkým zážitkem je prohlídka safari z pohodlí vozu, kdy jsou zvířata na dosah ruky, nebo můžete využít služby safaribusu s odborným výkladem. Pro jednotlivce, rodiny i celé skupiny doporučujeme exkluzivní zážitkové programy: Offroad safari, Ošetřovatelem na jeden den, Zadními vrátky (zákulisí zoo), Prohlídka s průvodcem nebo Večerní safari.
Kontakt: http://www.zoodvurkralove.cz/

RELAXACE

Vyhledávaným odpočinkovým místem je Tyršovo koupaliště s atmosférou 30. let v malebném údolí na kraji města.
Kontakt: http://tsdvur.cz/pages/koupaliste

 

 

GASTRONOMIE

Pivovar Tambor

Nově vybudovaný pivovar ve Dvoře Králové nad Labem vyrábí královédvorské pivo TAMBOR. Exkurze v pivovaru je možná pro minimální počet 10 osob.
Kontakt: http://www.pivo-tambor.cz/

ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ MĚSTA

Přehrada Les Království

Několik kilometrů od Dvora Králové nad Labem, proti proudu řeky Labe, se nachází přehrada Les Království. Pohádkově působí přehradní hráz, věže, dům hrázného, vodní plocha i okolní rozsáhlé lesní porosty. Po předchozím objednání se skupiny mohou podívat i do vnitřních prostor. Od roku 1964 je přehrada chráněna jako technická památka, roku 2010 byla vyhlášena za národní kulturní památku. V letních měsících můžete využít spojení mezi zajímavými památkami cyklobusem nebo autobusem v rámci projektu Zážitky na dosah.

Hospital Kuks

Je nejrozsáhlejší barokní komplex v Čechách, který nechal vybudovat hrabě František Antonín Špork (1662–1738) jako lázně při minerálních pramenech. Do dnešních dnů zůstal zachován kostel, klášter, barokní lékárna a sochařská výzdoba na pravém břehu Labe. Autorem sochařské výzdoby je M. B. Braun. Nejznámější jsou dvě řady soch představující ctnosti a neřesti.
Kontakt: http://www.hospital-kuks.cz/

 

Braunův Betlém

Unikátní sochařská rezervace Braunův Betlém představuje bez nadsázky špičku evropského barokního sochařství. K betlému můžete zajet autem, poté vás čeká procházka upravenou lesní cestou, kterou obklopují již zmíněné sochy. Je velmi vhodná i pro méně zdatné turisty.

Křížová cesta 21. století

Na louce vzdálené asi 2 km od hospitalu Kuks se nachází soubor patnácti pískovcových soch. Křížová cesta by měla být novodobým pojetím 300 let staré myšlenky hraběte Františka Antonína Šporka.

 

 

Zvičina

Nejkrásnější výhled do kraje i na naše nejvyšší české hory Krkonoše se nabízí z vrcholu Zvičiny (671 m. n. m.). Dnes patří k oblíbeným turistickým či cykloturistickým cílům a je ideálním místem pro aktivní využití volného času – turistiku, paragliding, sjezdové a běžecké lyžování. Na vršku najdete Raisovu chatu a kostel sv. J. Nepomuckého.

Bílá Třemešná

Bílá Třemešná vstoupila do povědomí našeho národa tím, že se stala místem posledního pobytu Jana Amose Komenského před jeho odchodem do exilu. V budově bývalé myslivny se nachází stálá expozice mapující život a dílo „učitele národů“, ale i historii obce.

Čertovy hrady

Asi 4 km jihozápadně od Dvora Králové nad Labem se nachází chráněné území geologického charakteru tvořené skalními útvary a rozsáhlým balvaništěm.